Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 czerwca 2014 r., sygn. IV SA/Wa 625/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tomasz Wykowski, Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Golat, sędzia WSA Piotr Korzeniowski (spr.), Protokolant sekr. sąd. Julia Durka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi G. na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania. 1. uchyla zaskarżone postanowienie i utrzymane nim w mocy postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w K. z dnia [...] kwietnia 2013r. nr [...], [...] 2. zasądza od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na rzecz skarżącego G. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem zaskarżenia jest postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (dalej jako: organ II instancji, GDOŚ, organ odwoławczy) nr [...] z dnia [...] stycznia 2014 r., wydane na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm., dalej jako: k.p.a.), po rozpatrzeniu zażalenia G., ul. [...],[...] (dalej jako: Towarzystwo, G.) z dnia [...] kwietnia 2013 r. na postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w K. (dalej jako: organ I instancji, RDOŚ w K.) z dnia [...] kwietnia 2013 r., znak: [...],[...], w którym organ II instancji utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie organu I instancji.
Stan sprawy przestawiał się następująco:
W piśmie z dnia [...] lutego 2010 r. Towarzystwo, zgłosiło bezpośrednie zagrożenie szkodą w środowisku oraz szkodę w środowisku polegającą na zasypywaniu odpadami miejsc lęgowych ptaków oraz miejsc rozrodu płazów w dolinie rzeki B. w S., w sąsiedztwie K., Sp. z o.o. w S. (dalej jako: K.) oraz hałdy kopalnianej. W lipcu 2009 r. G. powiadomiło o przedmiotowej sprawie Prokuraturę Rejonową w S. oraz Urząd Miasta w S. W zgłoszeniu z dnia [...] lutego 2010 r., skierowanym do RDOŚ w K. podkreślono, iż przedmiotowy obszar uznano w publikacji Przyroda S. (Cempulik i in.), jako najważniejsze miejsce lęgowe dla ptaków wodno-błotnych w S. oraz jako ważne miejsce dla rozrodu i zimowania płazów. "Występują tam m.in.: bąk, bączek, łabędź niemy, błotniak stawowy, świergotek polny, trzciniak, głowienka, kląskawka, pokląskwa, a gniazdują głowienki, bąk, łabędź niemy, trzcinniczki, łyski, kokoszki wodne i kaczki krzyżówki. W pobliżu mają swoje gniazda czajki, pliszki siwe i żółte. Jest to miejsce żerowania dla czapli i innych gatunków ptaków. W okresie wiosenno-jesiennym trzciny służą jako noclegowisko dla tysięcy szpaków, sikorek i jaskółek. Obszar ten stanowi również miejsce rozrodu prawnie chronionych płazów." Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, w dniu [...] sierpnia 2011 r. RDOŚ w K. wydał postanowienie znak: [...] i [...] odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie nałożenia na podmiot korzystający ze środowiska K. obowiązku przeprowadzenia działań naprawczych szkody w środowisku w gatunkach chronionych lub chronionych siedliskach przyrodniczych, w związku z prowadzeniem przez podmiot korzystający ze środowiska robót ziemnych związanych z rekultywacją terenu w rejonie rozlewiska rzeki B.