Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 sierpnia 2016 r., sygn. I OSK 500/15

Fakultatywność przeniesienia na niższe stanowisko służbowe odnosi się do wszystkich przesłanek z art. 38 ust. 2 ustawy o Policji, bo w razie ich wystąpienia możliwe są inne jeszcze rozwiązania. Jednakowoż w razie likwidacji stanowiska oczywista jest niemożność pozostawania funkcjonariusza na dotychczasowym. Gdy w grę nie wchodzi przykładowo przeniesienie na stanowisko wyższe, czy przekazanie policjanta do dyspozycji, konieczne staje się rozważenie możliwości mianowania na stanowisko równorzędne. Dopiero wówczas, gdy takiej możliwości brak, należy ocenić możliwość przeniesienia na stanowisko niższe albo zwolnienia ze służby. Tylko w tym zakresie istnieje swoboda organu i uznanie administracyjne.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędzia del. WSA Iwona Kosińska Protokolant st. asystent sędziego Łukasz Mazur po rozpoznaniu w dniu 2 sierpnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 października 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 2296/13 w sprawie ze skargi A. W. na rozkaz personalny Komendanta Główny Policji z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie mianowania na niższe stanowisko służbowe 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz A. W. kwotę 257 (słownie: dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 16 października 2014 r., sygn. akt II SA/Wa 2296/13, uchylił sprecyzowany w sentencji rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji oraz utrzymany nim w mocy rozkaz personalny Komendanta Stołecznego Policji z [...] lipca 2013 r., stwierdził że zaskarżony rozkaz personalny nie podlega wykonaniu w całości oraz orzekł o kosztach postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00