Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 czerwca 2015 r., sygn. I OSK 5/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Dzbeńska, Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.), Sędzia del. WSA Przemysław Szustakiewicz, Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Kozłowski, po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 września 2013 r. sygn. akt II SA/Wa 1132/13 w sprawie ze skargi B. L. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie przeniesienia na niższe stanowisko służbowe 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od B. L. na rzecz Komendanta Głównego Policji kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 września 2013 r., sygn. akt II SA/Wa 1132/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę B. L. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2013 r., nr [...], w przedmiocie przeniesienia na niższe stanowisko służbowe.

W jego uzasadnieniu Sąd ten podał, że Rozkazem Organizacyjnym z dnia [...] maja 2012 r., nr [...], [...] Komendant Wojewódzki Policji wprowadził w etacie Komendy Wojewódzkiej Policji w K. z dniem [...] czerwca 2012 r. zmiany polegające m.in. na wyłączeniu niektórych stanowisk ze struktury Wydziału Kryminalnego tej Komendy, w wyniku których m.in. zlikwidowano stanowisko radcy Wydziału Kryminalnego dotychczas zajmowane przez B. L.

Rozkazem personalnym z dnia [...] lipca 2012 r. Komendant Wojewódzki Policji w K. z dniem [...] sierpnia 2012 r. przeniósł B. L. na niższe stanowisko służbowe eksperta do walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Wydziału Kryminalnego tej Komendy. Na skutek odwołania funkcjonariusza Komendant Główny Policji rozkazem z dnia [...] września 2012 r. uchylił powyższy rozkaz i przekazał sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia. Strona nie wyraziła zgody na przeniesienie na niższe stanowisko służbowe. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Komendant Wojewódzki Policji w K. rozkazem z dnia [...] lutego 2013 r., wydanym na podstawie art. 38 ust. 2 pkt 4, art. 32 ust.1, art. 99 ust. 1, art. 103 ust. 1 i art. 104 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.) oraz przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz. U. Nr 152, poz. 1732 ze zm.) i rozporządzenia tegoż Ministra z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie wymagań w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych oraz warunków ich mianowania na wyższe stanowisko służbowe (Dz. U. Nr 123, poz. 857 ze zm.), przeniósł podinspektora B. L. na niższe stanowisko eksperta Zespołu d/w z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w K. W jego motywach podał, iż w wyniku zmian organizacyjnych likwidacji uległo dotychczas zajmowane stanowisko przez funkcjonariusza, zaś nie występują wakaty na stanowiskach równorzędnych, dlatego można było go przenieść tylko na stanowisko niższe (art. 38 ust. 2 pkt 4 ustawy o Policji). Z uwagi na brak zgody na przeniesienie jedyną alternatywą dla takiego rozstrzygnięcia było zwolnienie go ze służby (art. 38 ust. 4 tej ustawy). Ponieważ jednak od 6 lat realizuje on obowiązki służbowe z zakresu psychologii śledczej, a z powierzonych zadań wywiązuje się prawidłowo, zwolnienie ze służby naruszałoby interes społeczny (interes służby), a przeniesienie na stanowisko niższe nie godzi w interes funkcjonariusza. Organ zważył, iż zachował on stawkę uposażenia zasadniczego, a mimo iż na tym stanowisku nie przysługuje dodatek funkcyjny, został mu przyznany dodatek służbowy na mocy wskazanego w decyzji przypisu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00