Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 czerwca 2016 r., sygn. II OSK 2497/14

Prawidłowo wydany nakaz rozbiórki powinien precyzyjnie określać obiekt budowlany lub jego części podlegające rozbiórce. Z uzasadnienia decyzji o nakazie rozbiórki powinno jednoznacznie wynikać, dlaczego organ określił taki, a nie inny zakres rozbiórki.

Teza od Redakcji

 

Dnia 16 czerwca 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Jerzy Siegień sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski Protokolant: starszy inspektor sądowy Anna Połoczańska po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 maja 2014 r. sygn. akt II SA/Gl 1700/13 w sprawie ze skargi M. Z. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia [...] września 2013 r. nr [...] i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, 2. zasądza od Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach na rzecz M. Z. kwotę 1400 ( jeden tysiąc czterysta ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 maja 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę M. Z. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia [...] września 2013 r., utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji z dnia [...] lipca 2013 r. w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy.

W toku postępowania w sprawie samowolnie wybudowanej sieci kanalizacyjnej przy ul. S. w Katowicach organ nadzoru budowlanego przeprowadził w dniu 12 kwietnia 2013 r. oględziny. Na ich podstawie ustalił, że oba lokale w budynku nr [...] przy ul. S. są podłączone do kanalizacji sanitarnej. Na terenie działki nr [...] usytuowana jest studzienka nr 2.1, do której przyłączone są oba lokale. Ze studzienki 2.1. kanalizacja biegnie do studzienki nr 2 na działce nr [...] i dalej przez tę działkę do studzienki nr 1 usytuowanej na końcu istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00