Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2016 r., sygn. I OSK 2367/14
Prawo do sądu obejmuje, po pierwsze, prawo dostępu do sądu, po drugie, prawo do właściwej procedury przed sądem, a po trzecie, prawo do wyroku sądowego, tzn. do otrzymania w orzeczeniu wypowiedzi sądu na temat sprawy poddanej jego rozpatrzeniu. Przedmiotem prawa do sądu jest roszczenie do domagania się przez każdego rozpatrzenia jego sprawy. Rozpatrzenie oznacza ingerencję władczą sądu, zbadanie sprawy przez sąd i udzielenie odpowiedzi, rozstrzygnięcie, czy zachowanie innych podmiotów narusza prawem chronione interesy. Przy czym funkcją prawa do sądu nie jest zagwarantowanie podmiotowi występującemu z żądaniem udzielenia ochrony prawnej korzystnego wyniku sprawy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie: Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędzia del. WSA Marian Wolanin Protokolant asystent sędziego Aleksander Jakubowski po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych A. S. i M. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 2 kwietnia 2014 r. sygn. akt II SA/Bd 216/14 w sprawie ze skargi A. S. na czynność Starosty Bydgoskiego w przedmiocie wpisu do ewidencji gruntów i budynków oddala skargi kasacyjne.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 2 kwietnia 2014 r. sygn. akt II SA/Bd 216/14 oddalił skargę A. S. na czynność Starosty Bydgoskiego w przedmiocie wpisu do ewidencji gruntów i budynków.
Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:
Pismem z dnia 10 lutego 2012 r. A. S. wniósł skargę na czynność Starosty Bydgoskiego w przedmiocie wpisu do ewidencji gruntów i budynków, dotyczącą działki nr [...] w T., dokonaną przez Starostę Bydgoskiego w roku 2000. Skarżący, jako dzierżawca nieruchomości od dnia 7 grudnia 2011 r., domagał się stwierdzenia bezskuteczności czynności wcześniejszej zmiany danych w ewidencji dla ww. działki stanowiącej własność jego żony M. B.