Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 marca 2016 r., sygn. II OSK 287/16

Weryfikacji przysługującego prawa wyborczego nie można dokonywać w chwili aktu wybierania. Wyborca ma prawo oczekiwać, że skoro figuruje w spisie wyborców, to jest uprawniony do głosowania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Mazur Sędziowie Sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędzia del. NSA Jerzy Solarski Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2016r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 października 2015 r. sygn. akt II SA/Wa 1153/15 w sprawie ze skargi Gminy W. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody [...] z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały Rady Gminy W. [...] 1. prostuje w zaskarżonym wyroku oznaczenie wydania rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody [...] w ten sposób, że w miejsce daty 26 marca 2015r. wpisuje datę 8 maja 2015r., a w miejsce numeru [...] wpisuje numer [...], 2. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 października 2015 r., sygn. akt II SA/Wa 1153/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę Gminy W. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Mazowieckiego w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały Rady Gminy Wiskitki z dnia 26 marca 2015 r. nr 21/VII/15. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Uchwałą z dnia 26 marca 2015 r., nr 21/VII/15, Rada Gminy Wiskitki za bezzasadne uznała protesty wyborcze dotyczące wyboru sołtysa i rady sołeckiej Sołectwa Oryszew-Osada i unieważnienia wyboru sołtysa i rady sołeckiej.

W uzasadnieniu uchwały Rada wskazała, że osoby składające protesty wyborcze i przebywające w placówce prowadzonej przez Stowarzyszenie [...], prawidłowo nie zostały ujęte na liście osób uprawnionych do udziału w Zebraniu Wiejskim, którego celem było przeprowadzenie wyborów sołtysa i rady sołeckiej, gdyż osoby te nie przebywają w tym ośrodku z zamiarem stałego pobytu. Rada odwołała się w tym przedmiocie do zapisów § 9 ust. 1 i ust. 2, § 17 ust. 1 statutu Sołectwa Oryszew-Osada oraz do konstrukcji art. 25 Kodeksu cywilnego, definiującego pojęcie miejsca zamieszkania osoby fizycznej. Na tej podstawie Rada wywiodła, że pobyt w placówce, którego celem są usługi geriatryczne i paliatywne, nie ma charakteru stałego i docelowego, jest to tylko czasowe skoncentrowanie czynności życiowych osób przebywających w takiej placówce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00