Wyrok NSA z dnia 18 października 2016 r., sygn. I FSK 586/15
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 18 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 14 listopada 2014 r. sygn. akt I SA/Kr 1480/14 w sprawie ze skargi E. spółki z o.o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz E. spółki z o.o. w K. kwotę 120zł (słownie: sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 14 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Kr 1480/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 maja 2014 r. wydaną na wniosek E. Sp. z o.o. z siedzibą w K. (dalej skarżąca) w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Uzasadniając wyrok, WSA wskazał, że skarżąca podała we wniosku, że prowadzi działalność gospodarczą, która opiera się na obsłudze i zarządzaniu siecią urządzeń paczkomatowych zarówno w kraju, jak i na rynkach zagranicznych. W latach 2012 i 2013 skarżąca udzieliła pięciu zagranicznym podmiotom powiązanym łącznie kilkunastu pożyczek. Z uwagi, że pożyczki udzielone zostały na rzecz podmiotów będących podatnikami, nieposiadających w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności, w ramach przyszłego obrotu odsetkowego skarżąca nie będzie wykazywać w Polsce czynności zwolnionych z VAT. Dodatkowo wskazano, że do zawarcia przedmiotowych transakcji skarżąca nie musiała zatrudniać dodatkowego personelu, używać żadnych środków trwałych, a pożyczki po ich udzieleniu nie wymagają żadnych działań ze strony skarżącej.