Wyrok NSA z dnia 25 maja 2017 r., sygn. I FSK 1877/15
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Izabela Najda-Ossowska (spr.), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej N. S.A. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 17 kwietnia 2015 r., sygn. akt III SA/Gl 26/15 w sprawie ze skargi N. S.A. w C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) z dnia 1 sierpnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 3) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz N. S.A. w C. kwotę 837 (słownie: osiemset trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania administracyjnego.
1.1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę N. S.A. w C. (skarżąca/Spółka) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 1 sierpnia 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1.2. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej z zakresu prawa podatkowego Spółka podała, iż jest podmiotem działającym w branży wydobywczej. Jej jedynym akcjonariuszem jest holenderska spółka N. (Spółka Matka). Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki, zgodnie z umową i wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym jest m.in. wydobywanie węgla kamiennego, węgla brunatnego, górnictwo gazu ziemnego, górnictwo rud żelaza, a także wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Działalność wydobywcza stanowi podstawowy przedmiot działalności Spółki. W zakresie prowadzonej działalności gospodarczej obecnie uzyskuje przychody z usług wynajmu nieruchomości i w niewielkim zakresie dokonuje sprzedaży metanu z pokładów węgla kamiennego, a także sprzedaży materiałów odzyskanych z rozbiórki urządzenia (środka trwałego w budowie) oraz odsprzedaży energii elektrycznej a także z tytułu odsetek z lokat w systemie cash poollng'u w grupie kapitałowej. Spółka podała, że w 2010 r. podpisała umowę ze Spółką Matką dotyczącą odpłatnego poręczenia przez nią obligacji wyemitowanych przez Spółkę Matkę. Na podstawie podpisanej umowy, Spółka Matka zobowiązała się do zapłacenia na rzecz skarżącej opłaty gwarancyjnej, która zgodnie z umową ma być wniesiona w ośmiu równych rocznych ratach, jak również udzieliła poręczenia kredytu zaciągniętego przez Spółkę Matkę. Okres poręczenia obejmuje 3 lata i zakończy się przed rozpoczęciem wydobycia węgla kamiennego. W związku z poręczeniem kredytu, Spółka Matka zobowiązała się do zapłaty na rzecz skarżącej opłaty gwarancyjnej płatnej w trzech rocznych ratach. W dalszej części wniosku wskazała, że w latach 2010 - 2012, wystawiła cztery faktury z tytułu udzielonych poręczeń dla Spółki Matki w łącznej kwocie ok. 167 tys. EURO. Jedna faktura (ok. 26 tys. EURO) dotyczy poręczenia kredytu, a trzy (każda po 47 tys. EURO) poręczenia emisji obligacji. Podała, że czynności polegające na odpłatnym udzieleniu poręczeń kredytu oraz obligacji na rzecz Spółki Matki generują ok. 90% jej przychodów z działalności objętej zakresem opodatkowania VAT. Pozostałe 10% stanowią przychody z usług najmu nieruchomości i pozostałych czynności opodatkowanych (odsprzedaży energii elektrycznej, sprzedaży metanu oraz materiałów z rozbiórki urządzenia). Skarżąca stwierdziła, że obecnie nie oferuje i nie zamierza oferować w przyszłości usług odpłatnego poręczania kredytów lub obligacji usługobiorcom spoza grupy kapitałowej, zaś dokonane poręczenia mają charakter poboczny w stosunku do podstawowej działalności Spółki i dotyczą wyłącznie transakcji finansowych Spółki Matki oraz spółek w grupie kapitałowej.