Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2016 r., sygn. I FSK 575/15
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia del. WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Jan Jaworski, po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 19 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Bd 969/14 w sprawie ze skargi "D." S.A. z siedzibą w B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 czerwca 2014 r., nr ITPP3/443-139/14/MD w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Bydgoszczy, 2) zasądza od "D." S.A. z siedzibą w B. na rzecz Ministra Rozwoju i Finansów kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 listopada 2014 r. sygn. akt I SA/Bd 969/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy ("WSA") uchylił skierowaną do Skarżącej - D. S.A. w B., interpretację indywidualną z dnia 9 czerwca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, wydaną przez Ministra Finansów, z upoważnienia którego działał Dyrektor Izby Skarbowej w B..
Z przedstawionego przez WSA stanu sprawy wynika, iż we wniosku o wydanie interpretacji Skarżąca podała, że prowadzi działalność m.in. w zakresie sprzedaży wyrobów hutniczych i świadczenia usług transportowych. Sprzedając wyroby hutnicze klientom świadczy usługi transportu tych wyrobów we własnym zakresie lub zleca transport firmie zewnętrznej. W obu tych przypadkach transakcję, w której klient kupuje wyroby hutnicze wraz z usługą transportu, Skarżąca traktuje jako "świadczenie złożone" i rozlicza podatek od towarów i usług od usługi transportu jako "świadczenia dodatkowego", tak jak od sprzedaży wyrobów hutniczych jako "świadczenia głównego". W swoim asortymencie Skarżąca posiada towary opodatkowane stawką 23% oraz wymienione w załączniku nr 11 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) - dalej "u.p.t.u.", które mogą być opodatkowane zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 tej ustawy. Sprzedając jednemu nabywcy towary opodatkowane w odmienny sposób, "ładuje" je najczęściej na jeden środek transportu.