Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 6 października 2011 r., sygn. II FSK 638/10
Wspólnicy spółki komandytowej posiadającej siedzibę w Polsce są podatnikami podatku dochodowego zgodnie z przepisami polskiego prawa podatkowego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Stefan Babiarz, WSA del. Krzysztof Winiarski, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 6 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. w Niemczech od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 grudnia 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 1226/09 w sprawie ze skargi A. w Niemczech na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dna 22 grudnia 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 1226/09, mocą którego oddalono skargę A. w Niemczech na interpretację indywidualną Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
W motywach orzeczenia Sąd podał, że wniosek Spółki dotyczył skutków podatkowych restrukturyzacji niemieckiego rezydenta podatkowego będącego wspólnikiem polskiej spółki komandytowej oraz w zakresie skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci wkładów w polskiej spółce komandytowej do spółki osobowej.
We wniosku przedstawiła następujący stan faktyczny: Spółka komandytowa A. z siedzibą w Niemczech była wspólnikiem (komandytariuszem) spółki B. Sp. z o.o. i Sp. k. z siedzibą w Polsce. Wspólnikiem A. była niemiecka spółka komandytowa - C. Z kolei wspólnikami w C. byli: niemiecka spółka komandytowa D. posiadająca 80% praw do udziału w zyskach spółki i E. - niemiecka spółka kapitałowa posiadająca 20% praw do udziału w zyskach. Wspólnikiem w spółce D. jest osoba fizyczna F. - niemiecki rezydent podatkowy. Dochody uzyskiwane przez niemieckich podatników z A. z B. Sp. z o.o. i Sp. k. podlegały opodatkowaniu w Polsce, jako uzyskiwane z zakładu w Polsce. Spółki A., C. oraz D. jako spółki komandytowe nie posiadające osobowości prawnej nie podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatnikiem podatku dochodowego byli F. i spółka kapitałowa E., którzy uzyskiwali dochód z polskiej spółki za pośrednictwem jej komandytariusza A. oraz spółek C. i D. Spółka A. została przekształcona w spółkę kapitałową - G. z siedzibą w Niemczech. Przekształcenie nastąpiło na podstawie danych księgowych z bilansu A. na dzień 31 grudnia 2007 r. Bilans ten jest bilansem zamknięcia spółki przekształcanej i bilansem otwarcia nowo utworzonej spółki G. Spółka A. wniosła prawie cały swój majątek - w tym udział w polskiej spółce komandytowej do spółki-córki G. w zamian za podwyższenie swojego udziału w spółce G. (Nowy A.). Spółka G. zmieniła nazwę na A. - "starą nazwę" spółki A. - (dalej Nowy A.). Wniesiony majątek stanowiły składniki przedsiębiorstwa, na gruncie prawa niemieckiego, niezbędne do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej pod względem funkcjonalnym i ilościowym.