Wyrok NSA z dnia 8 września 2016 r., sygn. II FSK 2012/14
Oświadczenie z art. 21 ust. 21 u.p.d.o.f. ma charakter zdarzenia prawnego, z którym ściśle określona norma prawna (wynikająca z art. 21 ust. 1 pkt 126 in fine u.p.d.o.f.) wiąże wskazane w jej dyspozycji konsekwencje prawne w postaci zwolnienia z opodatkowania. Jest to zatem czynność konwencjonalna i jedynie poprzez należyte jej dokonanie powstają lub ustają, czy też zmieniają się obowiązki prawne jakichś podmiotów. Sam zatem generalny zamiar, czy też nieuzewnętrzniona w sposób określony w analizowanym przepisie wola skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, leżąca po stronie podatnika jest niewystarczająca.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia NSA Krzysztof Winiarski (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Beata Sobocha, Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 8 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 10 stycznia 2014 r., sygn. akt I SA/Lu 1215/13 w sprawie ze skargi E. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia 26 sierpnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia w 2008 r. udziału w nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 stycznia 2014r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę E.B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia 26 sierpnia 2013 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia w 2008r. udziału w nieruchomości.