Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 kwietnia 2016 r., sygn. I FSK 2047/14

Dla zastosowania obniżonej stawki podatku VAT konieczne jest trwałe połączenie komponentów meblowych z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego (lokalu) i to w taki, który stworzy trwałą zabudowę spełniającą jako całość określoną funkcję użytkową.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 29 kwietnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 14 sierpnia 2014 r. sygn. akt I SA/Wr 1413/14 w sprawie ze skargi M. G., A. P. P.H.U. I. s.c. w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 24 stycznia 2014 r. nr ILPP1/443-933/13-4/HW w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organem podatkowym.

1.1. Wyrokiem z dnia 14 sierpnia 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 1413/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, w wyniku skargi M. G., A. P. P.H.U. I. s.c. w W., uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 24 stycznia 2014 r., wydaną wobec skarżącej w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz jego uzupełnieniu, spółka wskazała, iż prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie projektowania i sprzedaży trwałej zabudowy meblowej (szafy wnękowe i garderoby) i kuchennej wraz z usługami montażu na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Obiekty budowlane, w których wykonywane są usługi, ujęte są w dziale 11 Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, jako obiekty objęte społecznym programem mieszkaniowym. Elementy zabudowy meblowej, zgodne z ustalonym projektem, spółka zamawia u swoich kontrahentów, sprzedając je następnie wraz z usługą montażu swoim klientom. Montaż komponentów meblowych następuje z wykorzystaniem, w sposób istotny, elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego i polega na przymocowaniu zabudowy meblowej/kuchennej do ścian konstrukcyjnych i działowych budynku za pomocą kotew, haków, kątowników, śrub i kołków. Niekiedy montaż zabudowy meblowej/kuchennej wymaga przebudowy istniejących ścian oraz instalacji (hydraulicznej i elektrycznej) bądź wykonania ścian działowych od nowa. Zabudowa meblowa/kuchenna nie może być w jakikolwiek sposób przemieszczona z uwagi na jej indywidualny charakter dopasowany do określonego obiektu. Ewentualny demontaż może spowodować dewastację ścian, nie wpływa jednak na główne elementy konstrukcyjne budynku. Zdemontowana zabudowa nie może funkcjonować w obrocie jako pełnowartościowy towar z uwagi na jej indywidualny charakter oraz nieprzydatność do użycia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00