Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 marca 2016 r., sygn. II FSK 101/14

Opłata leasingowa stanowi pośredni koszt uzyskania przychodów, a zatem zgodnie z art. 15 ust. 1 w zw. z art. 15 ust. 4 u.p.d.o.p., stanowi koszt uzyskania przychodu w dacie faktycznego poniesienia.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA Jolanta Sokołowska (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. S.A. z siedzibą w N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 12 września 2013 r. sygn. akt I SA/Po 328/13 w sprawie ze skargi M. S.A. z siedzibą w N. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2012 r. nr ILPB3/423-492/11/12-S/EK w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. S.A. z siedzibą w N. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 września 2013 r., sygn. akt I SA/Po 328/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę "M." Spółka Akcyjna w N. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2012 r., w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, co następuje:

We wniosku o interpretacje indywidualną Spółka podała, że w 2001 r. został podpisany list intencyjny, w którym J. O. zobowiązał się do wniesienia w formie wkładu niepieniężnego nieruchomości położonej w J. przeznaczonej pod budowę "f." - przedsięwzięcia budowy pieczarkarni. W dniu 8 maja 2001 r., podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy "A." S.A. (obecnie: "M." S.A.), J. i M. O. na mocy uchwały nr 1 zobowiązali się przenieść własność działek, na których miała powstać nowa farma pieczarek stanowiąca inwestycję "A." S.A., w zamian za objęcie nowo wyemitowanych akcji. Na podstawie powyższego aktu notarialnego Zarząd Spółki został zobowiązany do uzyskania zgody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na nabycie własności określonych wyżej działek przez spółkę "A.". Procedury uzyskania tego zezwolenia miały trwać kilka miesięcy, zatem J. O. zaproponował, by od razu przystąpić do realizacji planowanej inwestycji przed formalnym przeniesieniem własności działek na spółkę "A." S.A. W związku z tym rozpoczęto niezwłocznie realizację inwestycji, wykonując działania mające na celu uzbrojenie nieruchomości, wnoszonej aportem do Spółki przez J. O., w niezbędne media, jak: przyłącze energetyczne, instalacja wodna oraz niwelację terenu pod zabudowę zgodnie z wykonanym projektem, wykonanie ogrodzenia. Ponieważ przedmiotowa nieruchomość miała formalnie przejść na własność "A." S.A. (na niej była realizowana inwestycja budowy farmy pieczarek), Spółka sfinansowała powyższe działania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00