Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 lutego 2016 r., sygn. I FSK 1416/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Barbara Wasilewska (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 3 czerwca 2014 r. sygn. akt I SA/Bk 159/14 w sprawie ze skargi T. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 3 marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług od maja do grudnia 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. Z. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 2.400 (słownie: dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Wyrokiem z dnia 11 lutego 2016 r., sygn. akt I SA/Bk 159/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę T.Ż. (dalej powoływanego jako: "podatnik" lub "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 3 marca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od maja do grudnia 2012 r.

Stan sprawy przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji

Podatnik prowadził działalność gospodarczą, obejmującą świadczenie usług z tytułu transportu krajowego i międzynarodowego towarów, dokonywał sprzedaży żwiru i innych kopalin wraz z usługami budowy ekspozycji stałych w sklepach budowlanych. Podatnik w deklaracjach VAT-7 za okresy od maja do grudnia 2012 r. odliczył w pełnej wysokości podatek VAT naliczony, zawarty w fakturach VAT wystawionych przez firmę R. S.A. z tytułu zawartej umowy leasingu samochodu specjalnego Volvo S80 "Bankowóz" typ C oraz zakupu paliwa do tego pojazdu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. uznał, iż z uwagi na niewykorzystywanie bankowozu do transportu wartości pieniężnych w rozumieniu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz.U. nr 166, poz. 1128; dalej powoływane jako "rozporządzenie"), skarżący nie mógł skorzystać z prawa do pełnego odliczenia podatku od towarów i usług. W związku z powyższym decyzją z dnia 29 listopada 2013 r. określił skarżącemu za maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, listopad i grudzień 2012 r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy w innej wysokości, aniżeli została zadeklarowana oraz za październik 2012 r. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług w miejsce zadeklarowanego zobowiązania podatkowego w innej wysokości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00