Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 lutego 2015 r., sygn. II OSK 1792/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Ryms (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia del. NSA Jerzy Solarski Protokolant: starszy asystent sędziego Anna Sidorowska - Ciesielska po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej S. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 kwietnia 2013 r. sygn. akt IV SA/Wa 123/13 w sprawie ze skargi S. A. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 kwietnia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę S. A. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] listopada 2012 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez skarżącego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2010 r. Wojewoda Mazowiecki odmówił stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez S. A. (ur. [...] czerwca 1949 r. w A., Izrael, syna A. i C.). Decyzją z dnia [...] listopada 2012 r. Minister Spraw Wewnętrznych po rozpatrzeniu odwołania skarżącego utrzymał w mocy decyzję z dnia [...] grudnia 2010 r. W uzasadnieniu organ stwierdził, że dla określenia obywatelstwa skarżącego zasadnicze znaczenie mają przepisy ustawy z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego (Dz. U. R.P. Nr 7, poz. 44), która to ustawa obowiązywała w czasie zaistnienia zdarzeń mających znaczenie dla stwierdzenia nabycia oraz utraty przez niego obywatelstwa polskiego. Zgodnie z art. 4 ustawy o obywatelstwie Państwa Polskiego, obowiązującej w czasie urodzenia skarżącego, obywatelstwo polskie nabywało się przez urodzenie. Dzieci ślubne nabywały obywatelstwo ojca, a dzieci nieślubne obywatelstwo matki (art. 5 ustawy o obywatelstwie Państwa Polskiego). Rodzice skarżącego zawarli związek małżeński w dniu 22 grudnia 1935 r. w H. Ojciec skarżącego urodził się w dniu [...] września 1901 r. w W., w dniu 5 października 1920 r. przybył do ówczesnej Palestyny i w 1948 r. nabył obywatelstwo izraelskie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00