Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 kwietnia 2015 r., sygn. I OSK 2567/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Maciej Dybowski, Sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.), Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka, Protokolant asystent sędziego Anna Dziosa-Płudowska, po rozpoznaniu w dniu 8 kwietnia 2015r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 21 lutego 2013 r. sygn. akt II SA/Lu 864/12 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 21 lutego 2013r., sygn. akt II SA/Lu 864/12, oddalił skargę J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Decyzją z dnia [...] czerwca 2012 r., Nr [...] Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w B. - działając z upoważnienia Burmistrza B. - odmówił przyznania J. S. zasiłku okresowego ze środków pomocy społecznej.

W uzasadnieniu organ wskazał, że wnioskiem z dnia 30 maja 2012 r. (doprecyzowanym w dniu 11 czerwca 2012 r.) J. S. zwróciła się do Ośrodka Pomocy Społecznej w B. o przyznanie zasiłku okresowego. W dniu 11 czerwca 2012 r. przeprowadzono wywiad środowiskowy, podczas którego ustalono, że wnioskodawczyni prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z matką H. P., zamieszkując w dwuizbowym mieszkaniu o powierzchni 36,16 m2. Obie kobiety legitymują się orzeczeniem o niepełnosprawności - H. P. w stopniu znacznym, zaś J. S. w stopniu umiarkowanym, ze wskazaniem na możliwość podjęcia zatrudnienia w warunkach pracy chronionej. Wprawdzie świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad matką pobiera brat wnioskodawczyni, jednak z uwagi na wspólne zamieszkiwanie obu kobiet - zdaniem organu - również J. S. opiekuje się matką, która z uwagi na podeszły wiek i zły stan zdrowia wymaga wsparcia osób drugich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00