Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2015 r., sygn. II FSK 2407/13
Budowlami na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości są: obiekt budowlany i urządzenie budowlane. Są to dwa odrębne pojęcia, których nie można w żaden sposób utożsamiać. Skoro bowiem ustawodawca stanowi o obiekcie budowlanym i urządzeniu budowlanym, to przy interpretacji drugiego ze wskazanych terminów nie ma konieczności analizowania pojęcia obiektu budowlanego. Kształt podatkowej definicji budowli wskazuje niewątpliwie na to, że zamiarem ustawodawcy było objęcie nią nie tylko obiektów budowlanych niebędących budynkiem albo obiektem małej architektury, ale również każdego urządzenia budowlanego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Bogusław Woźniak, Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "R." sp. z o.o. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 23 kwietnia 2013 r. sygn. akt I SA/Bd 111/13 w sprawie ze skargi "R." sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Włocławku z dnia 17 grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2011 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością "R." z siedzibą w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Włocławku w przedmiocie podatku od nieruchomości za rok 2011.
Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:
Decyzją z dnia 26 września 2012 r. Prezydent W. ustalił skarżącej Spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2011 r. w kwocie 767.322 zł. Określił łączną powierzchnię użytkową budynków należących do skarżącej na 54.197,79 m2, do budynków o łącznej powierzchni 17.054,59 m2 zastosował stawkę jak dla związanych z działalnością gospodarczą, w odniesieniu zaś do budynku biurowego o powierzchni 3.030,38 m2 oraz budynku hali głównej o powierzchni użytkowej 34.112,82 m2 - stawkę jak dla budynków pozostałych, a to ze względu na ich zły stan techniczny. Dla określenia wartości budowli związanych z działalnością gospodarczą wykorzystał prowadzoną przez skarżącą ewidencję środków trwałych w postaci tabeli amortyzacyjnej.