Wyrok NSA z dnia 10 września 2015 r., sygn. I FSK 838/14
Zawarcie umowy sprzedaży umożliwia kupującemu zachowanie się jak właściciel. Może on dokonać dalszego przeniesienia własności rzeczy nawet bez jej fizycznego wydania. Posłużenie się przez ustawodawcę w art. 19 ust. 10 ustawy o VAT przepisie pojęciem "wydania" rzeczy miało na celu objęcie zakresem normowania tego przepisu również tych sytuacji w których nie dochodzi to przeniesienia własności ale ich wydanie umożliwia władającemu zachowanie się jak właściciel. Z punktu widzenia opodatkowania czynności podatkiem od towarów i usług istotne jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Chodzi zatem o aspekt faktyczny sprowadzający się do przekazania faktycznej możliwości dysponowania towarem w sensie ekonomicznym. Istotny jest zatem ekonomiczny efekt: wykonanie usługi lub przejście faktycznego władztwa nad rzeczą.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 10 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 10 grudnia 2013 r. sygn. akt I SA/Kr 1113/13 w sprawie ze skargi B. H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 7 maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. H. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 5.400 zł (słownie: pięć tysięcy czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 10 grudnia 2013 r., sygn. akt: I SA/Kr 1113/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę B. H. (dalej: "strona", "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 7 maja 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń 2009 r.