Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 stycznia 2015 r., sygn. I FSK 81/14

Organ podatkowy wydaje interpretację na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, co powoduje, iż nowe okoliczności faktyczne przedstawione w postępowaniu sądowoadministracyjnym nie mają wpływu na prawidłowość interpretacji (nie zmieniają stanu faktycznego, na tle którego swoje rozważania przedstawiał organ),

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Alojzy Skrodzki, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 9 września 2013 r. sygn. akt III SA/Gl 888/13 w sprawie ze skargi "M." sp. z.o.o. w Z. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 3 stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz "M." sp. z o.o. w Z. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 września 2013 r., sygn. akt III SA/Gl 888/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu skargi M. Sp. z o.o. w Z. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 3 stycznia 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania sądowego.

1.2. Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że pytanie spółki dotyczyło opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wypłaty dywidendy w postaci rzeczowej, tj. gruntu. We wniosku o wydanie interpretacji (uzupełnionym na żądanie organu) spółka wskazała, że weszła w posiadanie nieruchomości, następnie dodatkowo zabudowanych, i rozważa rozliczenie dywidendy przez przeniesienie na wspólników własności tych nieruchomości w udziałach adekwatnych do ich udziałów w spółce lub przekazanie każdemu ze wspólników na wyłączną własność po jednej z posiadanych nieruchomości (po dokonaniu jej podziału). Rozliczenie to nastąpi z zastosowaniem instytucji datio in solutum, zgodnie z art. 453 Kodeksu cywilnego. Wnioskodawca wskazał również, że w momencie nabycia nieruchomości nie przysługiwało mu prawo odliczenia podatku VAT. Przedstawiając swoją ocenę prawną tak opisanego zdarzenia przyszłego strona stwierdziła, że wypłata dywidendy - również w sposób wskazany we wniosku - nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Stanowisko to organ w zaskarżonej interpretacji indywidualnej uznał za prawidłowe w zakresie niepodlegania czynności VAT, jednak zdaniem organu jest to konsekwencją nie tego, że jest to (jak uważa strona) wypłata dywidendy przez przekazanie wspólnikowi nieruchomości w ramach datio in solutum, lecz tego, że nie został spełniony jeden z warunków opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej jako "u.p.t.u."), tj. podatnikowi (spółce) nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu działek, które mają być przekazane wspólnikom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00