Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 2014 r., sygn. II OSK 84/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Elżbieta Kremer /spr./ Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak sędzia del. WSA Czesława Nowak-Kolczyńska Protokolant asystent sędziego Iwona Rzucidło-Grochowska po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skarg kasacyjnych Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach oraz Gminy [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 19 września 2012 r. sygn. akt II SA/Ke 407/12 w sprawie ze skargi J. R.i Z. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie uznania nieruchomości za mienie gromadzkie oddala skargi kasacyjne.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z 12 września 2012 r., sygn. akt II SA/Ke 407/12 w sprawie ze skargi J. R. i Z. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia [...] marca 2012r. znak: [...] w przedmiocie uznania nieruchomości za mienie gromadzkie uchylił zaskarżoną decyzję oraz stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach utrzymało w mocy decyzję Starosty Staszowskiego z dnia [...] września 2011 r. orzekającą o uznaniu za mienie gromadzkie nieruchomości położonej na terenie gminy [...], obręb [...] oznaczonej jako działka ewidencyjna nr [...] o pow. 0,8 ha na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 127 § 2 kpa. W uzasadnieniu organ wskazał, że postępowanie zostało wszczęte na wniosek Wójta Gminy i ustalono, że teren działki jest obecnie podzielony na kilka mniejszych części za pomocą prowizorycznego drewnianego ogrodzenia, a przez działkę przebiega linia energetyczna wysokiego napięcia. Działka wykorzystywana była jako działka szkolna przez kierowników szkoły od lat powojennych. Od roku 1946 do 1970 r. kierownik szkoły przez cały ten okres samodzielnie korzystał z ww. działki zbierając z niej siano dla krowy. W roku 1970 kolejny dyrektor przejął do użytkowania ww. działkę, ale nie korzystał z niej samodzielnie. Łąkę oddał do użytkowania, a około 1975 r. połowę działki przekazał do użytkowania innej osobie, jednak faktycznie z całej działki korzystał dotychczasowy użytkownik. W 1978 r. działkę przejął w całości nowy dyrektor szkoły, jednak nadal użytkował ją dotychczasowy użytkownik. Stan taki trwał do 1994 r. kiedy to niektórzy mieszkańcy [...] podzielili działkę między siebie, a dyrektor szkoły zrzekł się jej użytkowania. SKO zaznaczyło, że organ I instancji nie odnalazł dokumentu własności dla objętej wnioskiem nieruchomości. Dokumentu takiego nie przedłożyli również uczestnicy roszczący sobie prawa do nieruchomości. Organ podniósł również, że nie było w sprawie kwestionowane, w tym również przez skarżących, że działka była do roku 1963 działką szkolną, a przedmiotem zarzutów uczestników są zdarzenia, które miały miejsce już po roku 1963. Nieruchomość była wykorzystywana na cele miejscowej użyteczności publicznej do wspólnego użytkowania mieszkańców wsi, a zatem posiada charakter ogólnospołeczny. W dacie wejścia w życie ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. z 1963 r., Nr 28, poz. 169 ze zm.), zwanej dalej ustawą, tj. w dniu 5 lipca 1963 r., nieruchomość stanowiła mienie gromadzkie w rozumieniu przepisów tej ustawy. W tej sytuacji organ I instancji orzekł, że w świetle przepisów art. 3 i 8 ustawy, nieruchomość stanowi mienie gromadzkie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00