Wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2014 r., sygn. II GSK 1565/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędziowie NSA Magdalena Bosakirska (spr.) del WSA Dariusz Dudra Protokolant Nina Szyller po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 21 marca 2012 r. sygn. akt I SA/Gd 148/12 w sprawie ze skargi B. M. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w G.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 21 marca 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 148/12 oddalił skargę B. M. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] grudnia 2011 r., nr [...] odmawiającą umorzenia należności z tytułu składek.
I
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.
W dniu [...] września 2011 r. B. M. złożył w ZUS Oddział w G. wniosek o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne za okres [...] w łącznej kwocie 1231,54 zł.
Decyzją z dnia [...] listopada 2011 r., nr [...] odmówił B. M. umorzenia należności z tytułu nieopłaconych składek.
Decyzją z dnia [...] grudnia 2011 r. ZUS po rozpoznaniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy decyzję I instancji. W uzasadnieniu swojego stanowiska wskazał, że umorzenie należności z tytułu składek ubezpieczeniowych podlega zasadom określonym w art. 28 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.), dalej: "ustawa o s.u.s.". ZUS stwierdził, że w tej sprawie nie zaistniała przesłanka umorzenia w postaci całkowitej nieściągalności, gdyż zobowiązanemu przysługuje udział we własności nieruchomości objętej księgą wieczystą KW nr [...], a zatem należności z tytułu składek mogą zostać zabezpieczone przez stosowny wpis hipoteki przymusowej. Ponadto w sprawie nie zaistniały przesłanki umorzenia zaległości o jakich mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-3 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne (Dz. U. Nr 141, poz. 1365) dalej: "rozporządzenie MGPiPS z dnia 31 lipca 2003 r.". W ocenie ZUS stan finansowy wnioskodawcy i skomplikowana sytuacja na rynku pracy nie stanowią przyczyny, dla której organ miałby rezygnować z dochodzenia należnych składek. ZUS zaznaczył także, że decyzja w tej sprawie jest oparta na konstrukcji uznania administracyjnego.