Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 2014 r., sygn. I FSK 1315/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA (del.) Wojciech Stachurski, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 października 2012 r. sygn. akt III SA/Gl 449/12 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 28 grudnia 2011 r. nr [...]; [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 3600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.
1.1. Wyrokiem z dnia 30 października 2012 r., sygn. akt III SA/Gl 449/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę M. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 28 grudnia 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Dyrektor Izby Skarbowej w K. zaskarżoną decyzją utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. z dnia 3 października 2011 r., zmieniającą decyzję tego organu z dnia 8 czerwca 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca do listopada 2005 r. Organ odwoławczy przyjął, że ustalenia faktyczne poczynione przez organ pierwszej instancji pozwalały na stwierdzenie, że M. M., prowadzący działalność gospodarczą pod firmą PPHU R. z siedzibą w J., nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach VAT wystawionych przez PHU E. W. B. oraz PPHU A. A. W. Z ustaleń organu podatkowego wynikało bowiem, że opisane w przedmiotowych fakturach usługi w rzeczywistości nie zostały wykonane przez podmioty wskazane w tych fakturach jako ich wystawcy. Tym samym Dyrektor Izby Skarbowej zgodził się z organem pierwszej instancji co do tego, że - wobec treści art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: u.p.t.u.) - podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w zakwestionowanych fakturach. Organ odwoławczy stwierdził przy tym, że brak było podstaw do badania w toku postępowania dowodowego czy podatnik w dobrej wierze uczestniczył w spornych transakcjach - w ocenie organu kwestia ta nie miała znaczenia dla rozstrzygnięcia w zakresie prawa tegoż podatnika do odliczenia podatku naliczonego.