Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 2014 r., sygn. II FSK 1122/12
Pracodawca może odliczyć od przychodów rekompensatę wypłaconą osobie, z którą nie wiąże go już stosunek pracy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Dumas, Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 10 kwietnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 stycznia 2012 r. sygn. akt I SA/Wr 1425/11 w sprawie ze skargi M. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 31 maja 2011 r. nr ILPB3/423-102/11-2/EK w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uwzględnił skargę M. Sp. z o.o. w W. i uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 31 maja 2011 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Stan sprawy Sąd przedstawił następująco:
We wniosku o wydanie interpretacji skarżąca Spółka podała, że zatrudniła pracownika na stanowisku inżyniera d/s projektów na podstawie umowy o pracę od 3 lipca 2006 r. Umowę tę rozwiązano 6 września 2010 r. bez zachowania okresu wypowiedzenia, uzasadniając to działaniem na szkodę firmy, ujawnianiem informacji firmom konkurencyjnym oraz szpiegostwem na ich rzecz. W procesie wytoczonym Spółce przez pracownika zawarto ugodę, w której skarżąca zobowiązała się m.in. wypłacić pracownikowi 6.000 zł brutto tytułem odszkodowania w związku z rozwiązaniem umowy o pracę oraz kwotę 2.400 zł brutto tytułu premii gwarantowanej. Na gruncie tak opisanego stanu faktycznego sformułowano pytanie, czy Spółka prawidłowo zakwalifikowała wypłacone odszkodowanie jako koszt uzyskania przychodów, zajmując stanowisko, że wydatki związane z zawartą ugodą z byłym pracownikiem były uzasadnione i miały na celu zmniejszenie późniejszych wydatków Spółki związanych z powyższymi sprawami i pozostaje w związku ze stosunkiem pracy, jaki łączył skarżącą z pracownikiem, co wyczerpuje znamiona art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej u.p.d.o.p.).