Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2014 r., sygn. II FSK 539/12
W przypadku, gdy ustanowienie służebności nie następuje w drodze aktu notarialnego zastosowanie znajduje reżim prawny określony przepisem art. 4a ust 1 pkt 1 ustawy podatkowej. Wskazuje on na początek biegu terminu do zgłoszenia nabycia praw majątkowych na druku SD-Z1 właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Jest nim moment powstania obowiązku podatkowego, a ten zgodnie z art. 6 ust 1 pkt 8 ustawy biegnie, przy nabyciu prawa majątkowego w drodze nieodpłatnej służebności, z chwilą ustanowienia tego prawa.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia WSA (del.) Lidia Ciechomska-Florek, Protokolant Marta Wyszkowska, po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 9 listopada 2011 r. sygn. akt I SA/GL 310/11 w sprawie ze skargi M. F. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 25 lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach, 2) zasądza od M. F. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach kwotę 2000 (słownie: dwa tysiące) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 9 listopada 2011 r., I SA/GL 310/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu skargi M. F., uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 25 lutego 2011 r. w przedmiocie podatku od spadków i darowizn. Z uzasadnienia wyroku wynika, że w dniu w dniu 21 sierpnia 2007 r. J. F. podarował córce B. S. nieruchomość położoną w T. (nr Kw. 10709). Jednocześnie w tym samym akcie notarialnym obdarowana B. S. ustanowiła na przyjętej w darowiźnie nieruchomości służebność mieszkania na rzecz rodziców M. i J. F.. W dniu 16 września 2010 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. wszczął postępowanie w sprawie ustalenia zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia służebności wobec M. F., na rzecz której mocą wymienionego aktu notarialnego ustanowiono służebność, a która nie była obecna przy podpisywaniu tego aktu. Jednocześnie organ wezwał stronę do złożenia odpowiedniego zeznania. W dniu 22 października 2010 r. podatniczka złożyła w organie podatkowym wniosek - zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem służebności.