Wyrok NSA z dnia 18 października 2016 r., sygn. II FSK 2634/14
W art. 4a ust. 1 u.p.s.d. normodawca wprowadził zwolnienie podmiotowe nabycia rzeczy lub praw majątkowych członków najbliższej rodziny, jednakże nałożył na nich obowiązek zgłoszenia w ściśle określonym terminie, jak też udokumentowanie nabycia rzeczy lub praw majątkowych w drodze spadku lub darowizny. Tak obowiązek zgłoszenia, jak i obowiązek udokumentowania, są warunkiem zwolnienia i ich celem jest uszczelnienie systemu podatkowego, a więc kontrola przepływu środków finansowych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia WSA (del.) Marek Olejnik (sprawozdawca), Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 18 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 7 maja 2014 r. sygn. akt I SA/Sz 209/14 w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 9 grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 7 maja 2014 r. sygn. akt I SA/Sz 209/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uwzględnił w skargę M.G. (dalej: Skarżąca, Strona), choć nie ze wszystkich wskazanych w niej przyczyn, i uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 9 grudnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Wyrok jest dostępny na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/.
2. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi (przedstawiony przez WSA w Szczecinie ):
2.1. W toku czynności sprawdzających Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w S., pismem z dnia 7 sierpnia 2012 r. wezwał Stronę do złożenia wyjaśnień na okoliczność posiadania źródeł przychodu za lata 2006 - 2009, w związku z niezłożeniem zeznań w podatku dochodowym za wskazany okres. Podatniczka w piśmie z dnia 23 sierpnia 2012 r. oświadczyła, że nieruchomość przy ulicy [...] została zakupiona przez jej rodziców H.iM.G. ze środków uzyskanych ze sprzedaży ich mieszkania położonego w S. przy ul. [...]. Przelewu na konto sprzedającego w kwocie 25.000 dokonał H.G., (zaliczka), zaś pozostałą sumę 210.000 zł uiściła M.G. Jednocześnie wskazała, że wcześniej nikt nie został poinformowany o tzw. umowie darowizny.