Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2013 r., sygn. I GSK 94/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 24 października 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 478/11 w sprawie ze skargi P. - E. D. Spółki jawnej z siedzibą w B. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz P. - E. D. Spółki jawnej z siedzibą w B. P. 1200 (jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 października 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 478/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., uwzględnił skargę P. - E. D. Spółki jawnej z siedzibą w B. P., uchylając decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] listopada 2010 r. i stwierdzając, że decyzja ta nie podlega wykonaniu w całości.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Dnia [...] maja 2009 r. P. - E. D. Sp. j. złożyła do Naczelnika Urzędu Celnego w P. wniosek o zwrot podatku akcyzowego w wysokości 11.928 zł z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej (do Austrii) bioestru RME. Przemieszczenie wyrobu akcyzowego odbyło się na podstawie uproszczonych dokumentów towarzyszących (UDT) sporządzonych [...] maja 2009 r. i międzynarodowych listów przewozowych CMR. Następnie Spółka doręczyła korektę wniosku, w której wskazała kwotę 11.890 zł.
Naczelnik Urzędu Celnego, powołując się na art. 82 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm.), odmówił zwrotu podatku akcyzowego.
Decyzją z [...] listopada 2010 r. Dyrektor Izby Celnej w W., utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy. W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, iż stosownie do treści art. 82 ustawy o podatku akcyzowym, zwrot przysługuje wyłącznie dwóm kategoriom podmiotów. Po pierwsze, prawo do zwrotu akcyzy przysługuje tym podmiotom, które dokonały zapłaty akcyzy na rachunek właściwej izby celnej, jako podatnicy akcyzy, a następnie dokonały dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu tych wyrobów akcyzowych. Po drugie, prawo do zwrotu przysługuje podmiotom, które nabyły wyroby akcyzowe z zapłaconą akcyzą bezpośrednio od podatnika akcyzy, a następnie dokonały ich dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu. Spółka wnioskująca o zwrot akcyzy nie spełniła tego warunku, gdyż nie była, ani podatnikiem, ani podmiotem, który nabył wyroby bezpośrednio od podatnika akcyzy. Bioestry będące przedmiotem dostawy spółka nabyła bowiem od Firmy Handlowo-Usługowej "P." B. D., A. B.Sp. j., która kupiła ten wyrób od P. O. S.A., przy czym to ta ostatnia spółka zapłaciła podatek akcyzowy. Dyrektor Izby Celnej powołując się na art. 13 ustawy o podatku akcyzowym stwierdził, że Spółka jako podmiot dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej powinna być traktowana, jako pośrednik.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right