Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2013 r., sygn. I FSK 664/12
Czynności wykonywane przez brokera ubezpieczeniowego, które polegają na podejmowaniu w imieniu osoby ubezpieczonej lub poszkodowanej działań mających na celu uzyskanie od zakładu ubezpieczeń odszkodowania, nie stanowią "usług pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych" w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA (del) Danuta Oleś (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 stycznia 2012 r. sygn. akt I SA/Wr 1606/11 w sprawie ze skargi T. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. S. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej wniesionej przez T. S. jest wyrok z dnia 19 stycznia 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 1606/11, którym Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił jego skargę na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 lipca 2011 r. wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, że T. S. złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w którym stwierdził, że jest brokerem ubezpieczeniowym, świadczącym usługi pośrednictwa pomiędzy zakładem ubezpieczeniowym a osobami poszukującymi ochrony ubezpieczeniowej. Istotną część prowadzonej działalności stanowią usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego na etapie wykonania umowy ubezpieczenia w postaci prowadzenia spraw o odszkodowanie. Na taką usługę każdorazowo podpisywana jest umowa zlecająca prowadzenie sprawy o odszkodowanie przeciwko zakładowi ubezpieczeń, a poszukujący ochrony ubezpieczeniowej udziela stosownego pełnomocnictwa do reprezentowania go przed organami nadzoru ubezpieczeniowego. Wedle tej umowy należne wynagrodzenie jest prowizyjne, ustalane procentowo w drodze negocjacji ze zleceniodawcą. Najczęściej reprezentowane są osoby poszkodowane, dochodzące odszkodowań z tytułu dobrowolnych lub obowiązkowych umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). W przeważającej części są to sprawy o odszkodowania z tytułu ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zlecone czynności polegają na: analizie zakresu ochrony ubezpieczeniowej, pisemnym zgłoszeniu roszczeń wraz z uzasadnieniem, przygotowaniu i przedłożeniu zakładowi ubezpieczeń dokumentacji niezbędnej do wypłaty odszkodowania oraz negocjacjach odszkodowania z zakładem ubezpieczeń. Za zgodą zleceniodawcy, sprawa przekazywana jest też do adwokata lub radcy prawnego, który kieruje sprawę o odszkodowanie na drogę postępowania cywilnego.