Wyrok NSA z dnia 26 marca 2013 r., sygn. I FSK 785/12
Art. 43 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. (nadanym ustawą z dnia 29 października 2010 r., o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług Dz. U. Nr 226, poz. 1476) stanowi dokładną implementację projektowanego art. 135 ust. 1a Dyrektywy 112
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA, Janusz Zubrzycki, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 26 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 30 stycznia 2012 r., sygn. akt I SA/Łd 1505/11 w sprawie ze skargi "e." S. A. z siedzibą w Ł; na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 4 sierpnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz "e." S. A. z siedzibą w Ł. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 30 stycznia 2012 r., sygn. akt I SA/Łd 1505/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu skargi "e." spółka akcyjna z siedzibą w Ł. (dalej: "spółka", "skarżąca") na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 4 sierpnia 2011 r., w przedmiocie podatku towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną oraz zasądził od Ministra Finansów na rzecz skarżącej spółki zwrot kosztów postępowania sądowego.
2.1. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku sąd I instancji wskazał, że spółka wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w którym przedstawiła następujący stan faktyczny: ubezpieczyciel zamierza wprowadzić do swojej ofert nowy produkt w ramach ubezpieczenia grupowego. Każdy ubezpieczony, u którego zajdzie określone zdarzenie (choroba), będzie uprawniony do otrzymania świadczenia polegającego na dofinansowaniu zakupów produktów leczniczych wydawanych na receptę. W ramach tego produktu ubezpieczyciel będzie współpracował z podatnikiem na podstawie umowy, na podstawie której zamierza zlecić podatnikowi (spółce) wykonywanie wyraźnie określonych czynności związanych z wykonywaniem umów ubezpieczenia grupowego. W zakres tych czynności wchodzić będą także czynności ubezpieczeniowe w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej, takie jak: składanie oświadczeń woli w sprawach roszczeń o odszkodowania lub inne świadczenia należne z tytułu umów ubezpieczenia (art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy o działalności ubezpieczeniowej), ustalanie wysokości szkód i rozmiaru odszkodowań oraz innych świadczeń należnych uprawionym z umów ubezpieczenia lub umów gwarancji ubezpieczeniowych (art. 3 ust. 5 pkt 2 ustawy o działalności ubezpieczeniowej). Ponadto czynności te będą polegać m.in. również na: ustalaniu tożsamości ubezpieczonych, sprawdzaniu posiadanej przez ubezpieczonych ochrony ubezpieczeniowej, ustalaniu prawa ubezpieczonych do świadczenia ubezpieczeniowego oraz odmowie lub udzielaniu zgody na przyznanie tego świadczenia, dokonywaniu czynności administracyjnych polegających na generowaniu raportów i przekazywaniu danych statystycznych do ubezpieczyciela. Spółka za wykonywanie zleconych czynności otrzyma od ubezpieczyciela wynagrodzenie.