Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 października 2012 r., sygn. I OSK 1493/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Wiśniewska Sędziowie: Sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska (spr.) Sędzia del. WSA Iwona Kosińska Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 30 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Wa 1986/10 w sprawie ze skargi A. W. i Z. W. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy prawa do rekompensaty za nieruchomość pozostawioną poza granicami RP oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 kwietnia 2011 r., sygn. I SA/Wa 1986/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi A. W. i Z. W. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] sierpnia 2010 r. w przedmiocie odmowy prawa do rekompensaty za nieruchomość pozostawioną poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

W uzasadnieniu wyroku podano, że decyzją z dnia [...]sierpnia 2010 r. Minister Skarbu Państwa po rozpatrzeniu odwołań Z. W. i A. W., utrzymał w mocy decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] maja 2010 r. o odmowie potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez W. W. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. W uzasadnieniu decyzji podano, że Wojewoda Małopolski decyzją z dnia [...] maja 2010 r. odmówił potwierdzenia Z. W. i A. W. prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez W. W. nieruchomości położonych w Wilnie, w miejscowości J. oraz majątku S., woj. wileńskie, poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Spadek po właścicielu mienia pozostawionego poza granicami obecnej RP - W. W. nabył jego syn Z. W. Spadek po Z. W. nabył jego wnuk G. Z. W. Aktem notarialnym umową zbycia spadku z dnia 22 lutego 2010 r. Rep A nr [...], w skład którego wchodzi prawo ubiegania się o rekompensatę z tytułu mienia pozostawionego poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, dziedziczonego po Z.ie W. G. W. zbył na rzecz swojego ojca Z. W. Organ uznał, że akt zbycia spadku z dnia 22 lutego 2010 r., nie może być skuteczny. Oznacza to, że wnioskodawcy nie udowodnili faktu bycia spadkobiercami po właścicielu pozostawionego mienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00