Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 października 2012 r., sygn. I OSK 602/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Irena Kamińska, Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska (spr.), Sędzia del. WSA Mirosław Gdesz, Protokolant asystent sędziego Krzysztof Tomaszewski, po rozpoznaniu w dniu 25 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 16 listopada 2011 r. sygn. akt II SA/Sz 637/11 w sprawie ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku stałego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 listopada 2011 r. sygn. akt II SA/Sz 637/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Miasta Koszalin z dnia [...] marca 2011 r. nr [...]. Decyzjami tymi odmówiono M. B. przyznania zasiłku stałego.

W postępowaniu, rozpoznając wniosek M. B. z 11 października 2010 r., organ I instancji zobowiązał wnioskodawcę do przedłożenia niezbędnych dokumentów, na podstawie których ustalił, że M. B. posiada orzeczenie o niepełnosprawności, jest zarejestrowany jako bezrobotny, nie mógł natomiast stwierdzić, czy posiada on uprawnienia do renty i jaka jest wysokość świadczeń rodziców, bowiem dokumentów takich M. B. nie przedłożył. W uzupełniającym postępowaniu pracownik socjalny udał się do miejsca zamieszkania M. B. celem sporządzenia wywiadu środowiskowego, jego samego nie zastał, zaś ojciec odmówił podania jakichkolwiek informacji, a wobec tego organ wezwał M. B. do stawienia w organie, gdzie przeprowadzono wywiad środowiskowy. M. B. oświadczył, iż utrzymuje się z prac dorywczych, nie ma stałego dochodu, nie dokłada do budżetu rodzinnego, zamieszkuje u rodziców, zajmuje jeden pokój, korzysta z kuchni i łazienki, jednak rodzice go nie utrzymują, wegetuje, leczy się z powodu depresji i boreliozy, między nim i rodzicami istnieje konflikt finansowy. Przedłożył też oświadczenie swoje i rodziców, że prowadzą oddzielne gospodarstwa domowe. Organ przeanalizował materiał dowodowy również z lat 2008 i 2009 w sprawie o zasiłki okresowe, z którego wynikało, że M. B. nie jest osobą samotną, że mieszka wspólnie z rodzicami i od 20 lat, tj. chwili utraty pracy, pozostaje na ich utrzymaniu. Organ I instancji stanął na stanowisku, że sytuacja nie uległa zmianie, wziął pod uwagę, że M. B. nie zgodził się na wizytę pracownika socjalnego w domu, w trakcie rozmowy udzielał zdawkowych odpowiedzi, a wobec tego nie dał wiary oświadczeniom o prowadzeniu odrębnych gospodarstw, ale wobec niemożności ustalenia dochodu rodziny z uwagi na postawę wnioskodawcy i rodziców odmówił przyznania zasiłku stałego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00