Wyrok NSA z dnia 22 czerwca 2012 r., sygn. I OSK 400/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rajewska sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska (spr.) sędzia del. WSA Beata Jezielska Protokolant asystent sędziego Katarzyna Myślińska po rozpoznaniu w dniu 22 czerwca 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej G.Ś. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 grudnia 2011 r. sygn. akt II SA/Wa 1481/11 w sprawie ze skargi G. Ś. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 grudnia 2011 r. sygn. akt II SA/Wa 1481/11 Wojewódzki Sad Administracyjny w Warszawie oddalił skargę G. Ś. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] maja 2011 r. w przedmiocie zwolnienia ze służby.
Sąd I instancji wskazał, iż Dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej decyzją z dnia [...] maja 2010 r., na podstawie art. 105 pkt 10 i art. 188 ust. 2 i 5 ustawy o Służbie Celnej, zwolnił Grzegorza Sieczkę ze służby w Izbie Celnej w Białej Podlaskiej z dniem doręczenia decyzji.
Po rozpatrzeniu odwołania W. S., Szef Służby Celnej decyzją z dnia [...] lipca 2010 r. uchylił w całości zaskarżoną decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia wskazując, że organ pierwszej instancji, ponownie rozpatrując sprawę, powinien przeprowadzić postępowanie administracyjne, zapewniając odwołującemu czynny udział w tym postępowaniu oraz winien wnikliwie i szczegółowo rozpatrzyć cały materiał dowodowy, doprowadzając do właściwego wyważenia interesu społecznego i słusznego interesu strony.
Dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej decyzją z dnia [...] stycznia 2011 r. zwolnił odwołującego się ze służby w Izbie Celnej w Białej Podlaskiej Urząd Celny w Zamościu z dniem doręczenia decyzji.
Organ wskazał, że wymieniony został zawieszony w pełnieniu obowiązków służbowych w związku z wszczęciem przeciwko funkcjonariuszowi postępowania karnego w sprawie o popełnienie przestępstwa umyślnego, ściganego z oskarżenia publicznego, na mocy decyzji z dnia 18 kwietnia 2008 r. na okres 3 miesięcy, który to okres zawieszenia został następnie przedłużony decyzją z dnia [...] czerwca 2008 r. do czasu zakończenia postępowania karnego. Dwunastomiesięczny okres zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych funkcjonariusza celnego upłynął, a prowadzone przeciwko niemu postępowanie karne, nadal pozostawało w toku. Dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej wskazał, że zastosowanie wobec odwołującego art. 105 pkt 10 ustawy o Służbie Celnej nastąpiło z uwagi na negatywne konsekwencje dla Służby Celnej długotrwałego zawieszenia funkcjonariusza w pełnieniu obowiązków służbowych, co wiązało się z niepełnieniem służby, a dalsze przedłużanie tego okresu powodowało zajmowanie etatu mogącego być efektywnie wykorzystanym przez nowo zatrudnionych funkcjonariuszy celnych.