Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2012 r., sygn. II GSK 368/11

1. Konieczną przesłanką warunkującą uzyskanie płatności bezpośrednich i uzupełniających jest otrzymanie przez rolnika numeru identyfikacyjnego nadawanego jednocześnie z wpisem do ewidencji producentów. Numer identyfikacyjny nadany producentowi jest niepowtarzalny i nie przechodzi na następcę prawnego - stosownie do art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (t.j. Dz. U. z 2004 r., Nr 10, poz. 76 z późn. zm.) - a zatem nie istnieje możliwość korzystania przez producenta z numeru identyfikacyjnego zmarłej matki. Każdy producent rolny może mieć tylko jeden indywidualny numer identyfikacyjny, który nie przechodzi na następcę prawnego, a co za tym idzie nie może być on przejmowany po poprzednim producencie.

2. Zanim organ ARiMR podejmie decyzję w przedmiocie przyznania lub odmowy przyznania płatności bezpośrednich i uzupełniających powinien formalnie zakończyć postępowanie administracyjne wszczęte wnioskiem strony w przedmiocie wpisu do ewidencji producentów rolnych. Organ nie może odmówić przyznania płatności z powodu nieposiadania numeru identyfikacyjnego przez producenta rolnego, jeżeli nie zostało zakończone przez organ postępowanie w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. W przypadku stwierdzenia braków we wniosku o wpis do ewidencji producentów, organ powinien wezwać do uzupełnienia braków w trybie art. 64 § 2 k.p.a. w terminie 7 dni z pouczeniem, że ich nieusunięcie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

Teza urzędowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędziowie NSA Joanna Kabat - Rembelska Joanna Sieńczyło - Chlabicz (spr.) Protokolant Anna Ważbińska po rozpoznaniu w dniu 11 kwietnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 26 października 2010 r. sygn. akt I SA/Kr 1135/09 w sprawie ze skargi Z. B. na decyzję Dyrektora M. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w K. z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie przyznania płatności bezpośrednich uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w K.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00