Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 listopada 2012 r., sygn. I FSK 46/12

W świetle art. 42 ust. 1, 3 i 11 ustawy o VAT dla zastosowania stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów wystarczające jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy, uzupełnione dokumentami wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy lub innymi dowodami w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej, o ile łącznie potwierdzają fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 23 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "T. S." sp. z o.o. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 1 lipca 2011 r. sygn. akt III SA/Gl 2848/10 w sprawie ze skargi "T. S." sp. z o.o. w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 29 października 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń 2008 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "T. S." sp. z o.o. w C. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 3600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 1 lipca 2011 r., sygn. akt III SA/Gl 2848/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę T. S. Sp. z o. o. w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 29 października 2010 r., nr ... w przedmiocie podatku towarów i usług za styczeń 2008 r.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że w wyniku kontroli podatkowej przeprowadzonej w spółce w zakresie prawidłowości wywiązywania się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego za okres od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2008 r. stwierdzono, iż w rejestrze sprzedaży VAT - SWD za styczeń 2008 r. ujęte zostały wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów dokonane na rzecz kontrahenta R. S. Dostawę potwierdzono dokumentami "Invoice" z 24, 25, 28, 29 i 30 stycznia 2008 r.; dokumentami WZ, dokumentami magazynowymi WDT, upoważnieniami do odbioru firmy C. Z. S.A. z podaniem danych upoważnionego kierowcy i numeru rejestracyjnego samochodu, fakturami sprzedaży wystawionymi przez C. Z. S.A. na rzecz spółki, potwierdzeniami dostawy o treści - "Niniejszym potwierdzamy odbiór towaru zgodnie z fakturą nr"), oryginałami listów przewozowych CMR, które zawierały w swej treści dane i podpis nadawcy (spółki), dane i podpis odbiorcy (R. S.), dane i podpis przewoźników - wystawców listów CMR, tj. firmy Usługi T. D. i firmy K. G., a także nazwę i ilość towaru oraz miejsce przeznaczenia - O. Spółka wyjaśniła, że dostawy do R. S. odbywały się częściowo z magazynu spółki znajdującego się w C., a w większości przypadków kontrahent odbierał towar bezpośrednio z huty C. Z. Zaznaczono, że towary z magazynu spółki odbierane były na podstawie dokumentu WZ przez kierowców odbierających ten towar. Natomiast przy odbiorach bezpośrednio z C. Z. dokumentem potwierdzającym odbiór było upoważnienie dla kierowcy wraz z fakturą zakupu towaru przez spółkę, na której widniał nr rejestracyjny samochodu odbierającego towar.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00