Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 marca 2017 r., sygn. I FSK 1371/15

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Joanna Tararuj-Młynik, po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. Sp. z o.o. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 11 marca 2015 r. sygn. akt I SA/Po 417/14 w sprawie ze skargi P. Sp. z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. (obecnie: Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P.) z dnia 27 lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od marca do września 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. Sp. z o.o. z siedzibą w P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P. kwotę 5.400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Po 417/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę P. Spółki z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 27 lutego 2014 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od marca do września 2012 r.

W uzasadnieniu przedmiotowego orzeczenia Sąd I instancji wskazał, że w wyniku przeprowadzonych w spółce kontroli i postępowań podatkowych Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w P. zakwestionował wykazane w rejestrach sprzedaży oraz w deklaracjach VAT-7 wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów (wyrobów tytoniowych i cukierniczych) na rzecz trzech kontrahentów z Wielkiej Brytanii, tj. firm A., B. oraz C., które to zdarzenia gospodarcze udokumentowane zostały łącznie 38 fakturami. W opinii organu były to faktury nie odzwierciedlające rzeczywistych transakcji gospodarczych, spółka bowiem nie posiadała w swojej dokumentacji dowodów pozwalających na stwierdzenie, że towary objęte zakwestionowanymi fakturami zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywców. Z informacji udzielonych przez brytyjską administrację podatkową wynikało, że firma A. nie zadeklarowała wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Podmiot ten został zakwalifikowany przez brytyjskie służby podatkowe do kategorii "znikającego podatnika" i wyrejestrowany, a próby przeprowadzenia w tej spółce kontroli nie powiodły się. W rezultacie przeprowadzonych czynności sprawdzających w firmie B. stwierdzono natomiast, że firma ta nie posiada dokumentów potwierdzających nabycie towarów od spółki P.. Natomiast w odniesieniu do transakcji z firmą C., w wyniku podjętych przez brytyjską administrację podatkową czynności sprawdzających ustalono, że podmiot ten nie zaewidencjonował w wykazach oraz nie posiada faktur dokumentujących nabycia od spółki P.. Nie stwierdzono również, aby podatnik ten dokonywał jakichkolwiek płatności na rzecz polskiej spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00