Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 października 2012 r., sygn. II FSK 1572/11

Nawet jeśli większa część budynku nie nadaje się do prowadzenia działalności gospodarczej ze względu na remont i prace adaptacyjne, to podatek od nieruchomości trzeba płacić od całej powierzchni i to według wyższej stawki.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia NSA Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 23 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. sp. z o.o. z siedzibą w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 marca 2011 r. sygn. akt I SA/GL 1278/10 w sprawie ze skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 1 października 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2009 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1. Wyrokiem z 16 marca 2011 r., I SA/GL 1278/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę C. Sp. z o.o. w Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z 1 października 2010 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości.

2. Decyzją z 2 grudnia 2009 r. Prezydent Miasta B. określił skarżącej spółce podatek od nieruchomości za 2009 r. w wysokości 44.055,00 złotych. Spółka wniosła od w/w decyzji odwołanie, które zostało uwzględnione przez Kolegium w drodze decyzji z dnia 22 lutego 2010 roku. Po uzupełnieniu postępowania organ pierwszej instancji wydał ponowną decyzję w dniu 25 czerwca 2010 r. określając wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2009 r. w wysokości 44.107,00 złotych. Od decyzji tej Spółka także wniosła odwołanie domagając się jej uchylenia oraz przekazania sprawy do ponownego rozpoznania organowi pierwszej instancji. Spółka zarzuciła Prezydentowi Miasta B. błędne opodatkowanie budynku położonego przy ul. [...] w B. (nie kwestionując prawidłowości opodatkowania pozostałych nieruchomości). W ocenie strony organ podatkowy naruszył m.in. art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 121, poz. 844 ze zm.), dalej: "u.p.o.l." poprzez przyjęcie, że cała powierzchnia budynku winna zostać opodatkowana stawką jak dla budynków związanych z działalnością gospodarczą, podczas gdy duża jego część nie była i nie może być zgodnie z obowiązującymi przepisami wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych (prace remontowe).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00