Wyrok NSA z dnia 2 marca 2012 r., sygn. II FSK 1572/10
Każde zastosowanie środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony, także wtedy, gdy nastąpiło to przed dniem wejścia w życie nowelizacji, powoduje przerwanie biegu terminu przedawnienia i termin ten zaczyna powtórnie biec od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny (art. 70 § 4 O.p. w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2005 r.).
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia del. WSA Anna Sokołowska, Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 31 marca 2010 r. sygn. akt I SA/Lu 862/09 w sprawie ze skargi B. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 19 października 2009 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sad Administracyjny w Lublinie oddalił skargę B.S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 19 października 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego.
Sąd stan sprawy przedstawił następująco:
Dnia 2 września 2009 r. skarżąca wniosła o umorzenie postępowania egzekucyjnego dotyczącego zobowiązania podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 1996 r. oraz o wykreślenie hipoteki ustanowionej na należącej do niej nieruchomości, położonej przy ul. [...] w L.. Skarżąca podniosła, że zobowiązanie będące przedmiotem egzekucji ulegało przedawnieniu w 2008 r.