Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 kwietnia 2012 r., sygn. I FSK 900/11

Pojęcie nieruchomości, o którym mowa w art. 91 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), obejmuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, co powoduje, że obowiązek przeprowadzenia korekty podatku naliczonego z tytułu jego nabycia wynosi 10 lat.

Teza urzędowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 17 kwietnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 stycznia 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 1574/10 w sprawie ze skargi A. P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 25 marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od A. P. na rzecz Ministra Finansów kwotę 340 zł (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 28 stycznia 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 1574/10, w sprawie ze skargi A. P., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 25 marca 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, zasądzając na rzecz skarżącego koszty postępowania.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że A. P. zwrócił się do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku VAT. We wniosku podatnik wskazał, że w 2006 r. spółdzielnia mieszkaniowa ustanowiła na jego rzecz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Od momentu przyjęcia do używania lokal był wykorzystywany przez podatnika do prowadzenia działalności gospodarczej, przy czym ww. prawo zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz (od kolejnego miesiąca) podlega amortyzacji. Wnioskodawca wyjaśnił, że w 2010 r. planuje sprzedać lub przekazać do majątku osobistego ww. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Wartość początkowa środka trwałego wynosiła 306.060,54 zł, a spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało zaliczone w Klasyfikacji Środków Trwałych do grupowania 122. Ponadto wnioskodawca wyjaśnił, że z tytułu ustanowienia tego prawa przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku. W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym wnioskodawca zapytał, czy:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00