Jak dokonać korekty rocznej za 2024 r.
W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.
Proporcja ostateczna jest ustalana na podstawie kryteriów stosowanych do obliczenia proporcji wstępnej, z tą różnicą, że proporcja ostateczna jest ustalana na podstawie rzeczywistych obrotów uzyskanych za dany rok podatkowy. Korekty dokonujemy w deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy po zakończeniu roku. Przy miesięcznym rozliczeniu jest to styczeń. Dlatego w JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy muszą dokonać korekty rocznej za 2025 r., gdy obejmie ich taki obowiązek.
Podatnicy, którzy stosowali preproporcję i proporcję, muszą dokonać dwóch korekt rocznych, ustalając aktualne współczynniki, gdyż mechanizm odliczenia jest dwustopniowy.
1. Kogo dotyczy obowiązek korekty rocznej
Obowiązek korekty nie dotyczy wszystkich podatników. Obowiązek ten może dotyczyć również podmiotów, które na co dzień nie stosują propocji (zob. tabelę 1).
Tabela 1. Podatnicy objęci obowiązkiem korekty
Lp. | Podatnicy objęci obowiązkiem korekty | Kiedy można zrezygnować z korekty rocznej |