Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 stycznia 2011 r., sygn. III SA/Wa 1574/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Kurasz, Sędziowie Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA Jerzy Płusa, Protokolant Iwona Mazek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi A. P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. P. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Pismem z dnia 25 stycznia 2010r. A. P. - Skarżący w niniejszej sprawie, zwrócił się do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu wniosku przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że w roku 2006 spółdzielnia mieszkaniowa ustanowiła na jego rzecz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Od momentu przyjęcia do używania lokal ten był wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej przez Skarżącego, przy czym ww. prawo zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz (od kolejnego miesiąca) podlega amortyzacji. Wyjaśnił, że w 2010 roku planuje sprzedać lub przekazać do majątku osobistego ww. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Uzupełniając wniosek wskazał, że wartość początkowa środka trwałego wynosiła 306 060,54 zł, oraz że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało zaliczone w Klasyfikacji Środków Trwałych do grupowania 122. Ponadto wyjaśnił, że z tytułu ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku.