Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2011 r., sygn. II OSK 2014/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędzia NSA del. Jerzy Solarski Protokolant: Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Zakładu [...] Sp. z o.o. w E. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 14 czerwca 2011 r. sygn. akt II SA/Ol 283/11 w sprawie ze skargi Zakładu [...] Sp. z o.o. w E. na decyzję Warmińsko-Mazurskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sygn. II OSK 2014/11

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 czerwca 2011 r., sygn. akt II SA/Ol 283/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (zwany dalej WSA), oddalił skargę Zakładu [...] w E. Sp. z o.o. (zwany dalej ZEM), na decyzję Warmińsko - Mazurskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lutego 2011 r., nr [...], w przedmiocie choroby zawodowej.

W uzasadnieniu przedstawiono następującą argumentację faktyczną i prawną: decyzją z dnia [...] grudnia 2010 r., nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w E. stwierdził u A. Z. chorobę zawodową, wymienioną w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych określonych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych /Dz. U. Nr 105, poz. 869, zwanego dalej rozporządzeniem/, tj. obustronny zespół cieśni w obrębie nadgarstka. Organ wskazał, że A. Z. przez 14 lat pracowała na stanowisku składacza wiązek przewodów na stacjonarnych stołach montażowych oraz przemiennie na liniach technologicznych. Praca polegała na wykonywaniu bardzo szybkich, rotacyjnych ruchów dłoni i nadgarstka i charakteryzowała się znacznym stopniem powtarzalności operacji technologicznych i monotypowości oraz dużym obciążeniem statycznym. Instytut Medycyny Pracy w Łodzi im. prof. dra med. Jerzego Nofera orzeczeniem lekarskim z dnia [...] czerwca 2010 r., nr [...], rozpoznał u strony przewlekłą chorobę obwodowego układu nerwowego wywołaną sposobem wykonywania pracy pod postacią obustronnego zespołu cieśni w obrębie nadgarstka. Specjalistyczne badania neurologiczne, jakim poddana została A. Z. wykazały uszkodzenie demielinizacyjne włókien ruchowych obu nerwów pośrodkowych na poziomie nadgarstka. Na podstawie tego orzeczenia organ I instancji stwierdził u A. Z. chorobę strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00