Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2011 r., sygn. II OSK 944/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Łuczaj Sędziowie sędzia NSA Alicja Plucińska - Filipowicz sędzia del. WSA Wojciech Mazur /spr./ Protokolant asystent sędziego Agnieszka Chorab po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 17 grudnia 2009 r. sygn. akt II SA/Gl 500/09 w sprawie ze skargi A. Ł. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach, 2. zasądza od Wojewody Śląskiego na rzecz A. Ł. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 grudnia 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 500/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę A. Ł. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] o wymeldowaniu z pobytu stałego w lokalu mieszkalnym położonym przy ul. S. [...] w Czeladzi.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Decyzją z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] Burmistrz Miasta Czeladź po rozpoznaniu wniosku G. Ł. orzekł o wymeldowaniu A. Ł. z pobytu stałego w lokalu przy ul. S. [...] w Czeladzi. W uzasadnieniu organ podał, że rozstrzygnięcie o wymeldowaniu zostało poprzedzone postępowaniem dowodowym, na które złożyło się przesłuchanie A. Ł., jej ojca, a wnioskodawcy w sprawie G. Ł. oraz sąsiadów. W oparciu o to postępowanie ustalono, że A. Ł. opuściła sporny lokal w 2005 r. Organ uznał, że nawet w sytuacji gdy opuszczenie lokalu zostało wymuszone zachowaniem ojca G. Ł. (skazanego wyrokiem Sądu Rejonowego z [...] marca 2001 r. sygn. akt [...] za przestępstwo z art. 207 § 1 kk), to wobec niepodjęcia przez skarżącą od 2005 r. środków prawnych umożliwiających jej powrót do lokalu (przywrócenie posiadania) lub zmierzających do potwierdzenia uniemożliwienia jej zamieszkiwania - opuszczenie lokalu należało uznać za dobrowolne i trwałe. Organ wskazał również, że ustalenie przesłanki wymeldowania - niezamieszkiwania - jest niezależne od zastosowania się przez zainteresowanego do innego rodzaju obowiązku meldunkowego (zameldowanie na pobyt tymczasowy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00