Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 lipca 2011 r., sygn. II OSK 1247/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędzia del. WSA Wojciech Mazur ( spr. ) Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 26 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej R. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 lutego 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 1787/09 w sprawie ze skargi R. Z. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia na broń palną sportową oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 lutego 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 1787/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R. Z. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia na broń palną sportową.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

Decyzją z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku po rozpoznaniu wniosku R. Z. odmówił wydania pozwolenia na broń palną sportową dla celów sportowych. Jako podstawę rozstrzygnięcia wskazał art. 10 ust. 1 i 3 pkt 3 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm. - zwanej dalej ustawą o broni i amunicji) oraz art. 104, art. 107, art. 268 a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. Nr 98, poz. 1071 ze zm. - zwanej dalej Kpa). W uzasadnieniu organ podał, że argumentacja wnioskodawcy o uczestnictwie w zawodach sportowych oraz treningach strzeleckich dostatecznie nie uzasadnia potrzeby posiadania pozwolenia na broń palną sportową. Zdaniem organu wydanie takiego pozwolenia może mieć miejsce w sytuacjach szczególnych i uzależnione jest od wystąpienia po stronie ubiegającego się ponadprzeciętnej potrzeby posiadania broni palnej np. znaczących wyników w rywalizacji sportowej, zaś udział strony we współzawodnictwie sportowym nie wskazuje na wybitnie zawodnicze uprawnianie tej dyscypliny sportu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00