Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 maja 2011 r., sygn. II OSK 2325/10

Osoba prowadząca badania archeologiczne, wskazana w pozwoleniu na prowadzenie badań archeologicznych, jest stroną w rozumieniu art. 28 K.p.a., w postępowaniu o wstrzymanie badań archeologicznych, o których mowa w art. 43 pkt 3 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 ze zm.), wykonywanych w sposób odbiegający od zakresu i warunków określonych w pozwoleniu.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms (spr.) sędzia NSA Jacek Chlebny sędzia del. NSA Elżbieta Makowska Protokolant Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2011 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej L. G.-K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 czerwca 2010 r. sygn. akt I SA/Wa 42/10 w sprawie ze skargi L. G.-K. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia (...) listopada 2009 r. nr (...) w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla zaskarżoną decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia (...) listopada 2009 r., 3. zasądza od organu - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rzecz skarżącej - L. G.-K. kwotę 820 (słownie: osiemset dwadzieścia ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, w tym 380 (słownie: trzysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 czerwca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę L. G.-K. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia (...) listopada 2009 r. w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków decyzją z dnia (...) września 2009 r. nakazał spółce "A" Sp. z o.o. z siedzibą w W. wstrzymanie badań archeologicznych na stanowisku archeologicznym nr (...) w T. Od tej decyzji odwołanie złożyła spółka "A" reprezentowana przez pełnomocnika L. G.-K. oraz L. G.-K. w imieniu własnym jako kierownik wstrzymanych badań. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją z dnia (...) listopada 2009 r. umorzył postępowanie odwoławcze w odniesieniu do odwołania L. G.-K. złożonego w imieniu własnym, ponieważ nie posiada ona interesu prawnego w tej sprawie, prowadzonej w oparciu o art. 43 pkt 3 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 ze zm.). Wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych na stanowisku nr (...) w T. złożyła "A" Sp. z o.o. - jako jednostka organizacyjna zamierzająca prowadzić i finansować te badania, posiadająca przy tym zgodę właściciela terenu na prowadzenie badań. Pozwolenie na prowadzenie badań archeologicznych zostało udzielone "A" Sp. z o.o. Konsekwencją tego faktu jest skierowanie decyzji wstrzymującej badania archeologiczne do tej Spółki, jako zobowiązanej do jej wykonania. Minister podkreślił, że L. G.-K. nie posiada tytułu prawnego do zabytku, a także nie składała w imieniu własnym wniosku o wydanie pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych. Jako osoba kierującą badaniami archeologicznymi posiada interes ekonomiczny w postępowaniach dotyczących tych badań, jednakże jest to w istocie interes o charakterze faktycznym a nie prawnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00