Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2011 r., sygn. I FSK 150/11
Nie ma normatywnych przeciwwskazań do istnienia "mieszanego" systemu wysyłania i przechowywania faktur, polegającego na wysyłaniu faktury w formie papierowej oraz przechowywaniu jej kopii w formie elektronicznej, z gotowością wydrukowania jej na każde żądanie uprawnionego organu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 21 października 2010 r. sygn. akt I SA/Po 443/10 w sprawie ze skargi P. S.A. w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 października 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie ze skargi P. S.A. w P. uchylił interpretację Ministra Finansów - organ upoważniony Dyrektor Izby Skarbowej w P., z dnia 17 lutego 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego przez Sąd I instancji stanu sprawy wynikało, że Spółka jako czynny podatnik podatku od towarów i usług wystawia kontrahentom faktury VAT za dostawy towarów i świadczenie usług za pomocą systemu księgowego umożliwiającego wydrukowanie kopii faktury VAT w dowolnym momencie. Jednocześnie system ten po wprowadzeniu danych do faktury i wydrukowaniu oryginału, nie pozwala na jakąkolwiek ingerencję w treść faktury (drukowana kopia jest identyczna z oryginałem faktury - poza użyciem na fakturach słów: "oryginał" i "kopia"). System księgowy automatycznie ujmuje dane z faktur do ewidencji księgowej i rejestru podatku należnego, a także dane te uwzględnia przy sporządzaniu deklaracji VAT-7.