Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2011 r., sygn. II FSK 910/10

Ważny interes podatnika to sytuacja, gdy z powodu nadzwyczajnych, losowych przypadków podatnik nie jest w stanie uregulować zaległości podatkowych.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia WSA del. Beata Cieloch (sprawozdawca), Protokolant Tomasz Jankowski, po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 22 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Po 898/09 w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 13 sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowej. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 grudnia 2009r., sygn. akt I SA/Po 898/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę M. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 13 sierpnia 2009r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w podatku od spadków i darowizn oddala skargę.

I.2. Sąd przedstawił następujący stan faktyczny, który przyjął za podstawę swojego rozstrzygnięcia.

Wnioskiem z dnia 31 marca 2009 r. M. G. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego P. o umorzenie zaległości podatkowej w podatku od spadków i darowizn w kwocie 20.409,00 zł, powstałej w następstwie ustalenia jej przez ten organ decyzją z dnia 23 lutego 2009 r. zobowiązania podatkowego z tytułu nabycia praw do spadku po zmarłej matce E. Z., w postaci udziału w wysokości połowy nieruchomości o powierzchni 2037 m² zabudowanej budynkiem mieszkalnym o powierzchni użytkowej 105 m² oraz budynkiem gospodarczym o powierzchni 30 m². W uzasadnieniu wniosku wnioskodawczyni wskazała na swoją trudną sytuację finansową, z uwagi na brak uzyskiwania przez nią samodzielnie jakichkolwiek dochodów. Jedyne źródło utrzymania M.G. stanowi świadczenie emerytalne jej męża w kwocie 1600 zł miesięcznie, przy czym ok. 30 - 40 % kwoty emerytury przeznaczane jest na podstawowe opłaty, takie jak prąd, gaz, woda i ogrzewanie. W jej ocenie istotne było także, że nieruchomość, którą nabyła w drodze dziedziczenia, wymaga kapitalnego remontu, dom jest nieocieplany, ma ok. 100 lat , ponadto w obrębie budynku brak jest instalacji burzowej i nie ma możliwości odprowadzania wody. Aktualna sytuacji majątkowa wnioskodawczyni, w jej przekonaniu, wyklucza zaciągnięcie kredytu na pokrycie zobowiązania podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00