Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2011 r., sygn. I FSK 846/11
Dokument SAD stanowi jedynie potwierdzenie wywozu towaru poza granice Wspólnoty, jednakże nie przesądza on w żaden sposób, kto w istocie jest eksportem, albowiem o tym decydują przepisy ustawy podatkowej.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Hieronim Sęk, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 23 lutego 2011 r. sygn. akt I SA/Bk 724/10 w sprawie ze skargi D. P. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 8 października 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące: lipiec, wrzesień i październik 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości
Uzasadnienie
Wyrokiem z 23 lutego 2011 r., I SA/Bk 724/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, po rozpoznaniu skargi D. P. K., uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z 8 października 2010 r., Nr [...] w przedmiocie podatku towarów i usług za lipiec, wrzesień i październik 2005 r.
W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji przedstawił dotychczasowy przebieg postępowania w sprawie. W tych ramach Sąd wskazał, że decyzją z 16 lipca 2010 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. dokonał skarżącemu rozliczenia podatku od towarów i usług za lipiec, wrzesień i październik 2005 r. w sposób odmienny, aniżeli zadeklarował to skarżący. Organ skarbowy stwierdził, że we wrześniu i październiku 2005 r. skarżącemu nie przysługiwało prawo do zastosowania 0% stawki VAT do deklarowanego wywozu tkanin i nici do Rosji poprzez składy celne na Litwie, bowiem wywóz ten nie spełniał ustawowych wymogów uznania go za eksport towarów. Powyższe spowodowało zaniżenie VAT należnego w łącznej kwocie 289.240 zł.
Dyrektor Izby Skarbowej w B. decyzją z 8 października 2010 r. uchylił zaskarżoną decyzję w całości i na nowo dokonał skarżącemu rozliczenia podatku od towarów i usług za lipiec, wrzesień i październik 2005 r. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że skarżący w okresie objętym kontrolą podatkową prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu materiałami tekstylnymi zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym i deklarował wywóz tkanin i nici m. in. do Rosji na rzecz firm: B. LLC i I. z siedzibą w Stanach Zjednoczonych Ameryki poprzez składy celne na Litwie. Dla udokumentowania przedmiotowych dostaw skarżący sporządził deklaracje eksportowe SAD, załączając do nich wystawione faktury wskazując jako kraj przeznaczenia Rosję. Wywóz tych towarów został zgłoszony w polskim urzędzie celnym, a następnie nastąpiło przemieszczenie towarów z terytorium Polski do składów celnych na terytorium Litwy. Tam dokonywano dostawy na rzecz nabywcy, który dokonywał kolejnej dostawy na rzecz innego podmiotu gospodarczego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right