Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 27 października 2011 r., sygn. I FSK 1570/10

Wynikająca z art. 86 ust. 1 u.p.t.u. z 2004 r. zasada neutralności nie oznacza przyznania prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego ze sfałszowanej faktury VAT, co do podmiotu ją wystawiającego i realizującego wykazaną w niej czynność.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Ryszard Mikosz, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 27 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 11 lutego 2010 r. sygn. akt I SA/Gd 649/09 w sprawie ze skargi R. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 8 lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do grudnia 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 2.700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.

1.1. Wyrokiem z 11 lutego 2010 r., sygn. akt I SA/Gd 649/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę R. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 8 lipca 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do grudnia 2004 r.

1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z 24 września 2008 r. określającą R. G. zobowiązanie w podatku VAT za ww. okresy rozliczeniowe. Organy podatkowe ustaliły, że skarżący w kontrolowanym okresie świadczył przy pomocy podwykonawców prace na rzecz S. S.A. W ramach postępowania kontrolnego organy zakwestionowały prawo skarżącego, prowadzącego działalność gospodarczą (m.in. w zakresie robót stoczniowych) pod nazwą PPHU K., do odliczenia podatku naliczonego z wystawionych przez rzekomego podwykonawcę robót stoczniowych - E. sp. z o.o. - faktur VAT, które miały dokumentować zakup usług montażu, spawania, szlifowania, prefabrykacji wstępnej grup kadłubowych, sekcji okrętowych, wykonania odbojnic ramion obrotowych oraz uchwytów wg oznaczonych jednostek pływających. Organy przyjęły, że spółka E. nie wykonała robót wskazanych w fakturach, a zatem nie mogły one stanowić podstawy odliczenia podatku naliczonego w nich wykazanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00