Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 13 marca 2013 r., sygn. I FSK 663/12

Organy administracyjne i sądowe powinny odmówić prawa do odliczenia, jeżeli zostanie udowodnione na podstawie obiektywnych przesłanek, że prawo to podnoszone jest w celach wiążących się z przestępstwem lub nadużyciem.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 13 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 7 lutego 2012 r. sygn. akt I SA/Gd 1250/11 w sprawie ze skargi W. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 27 września 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od W. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 lutego 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 1250/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę W. K. (dalej jako "skarżący" lub "strona") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 27 września 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2007 r.

W uzasadnieniu sąd pierwszej instancji podał, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w G. w decyzji nr [...] z dnia 30 czerwca 2011 r. dokonał skarżącemu (prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą T. D. W. K.), rozliczenia w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2007 r. w sposób odmienny od deklarowanego w złożonych przez niego deklaracjach podatkowych VAT-7. Organ pierwszej instancji zakwestionował zasadność dokonanego obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez C., sp. z o.o. z siedzibą w P., dotyczących zakupu oleju wobec stwierdzenia, że faktury zostały wystawione przez podmiot nieistniejący. Na podstawie ustaleń przeprowadzonych w toku postępowania organ pierwszej instancji stwierdził, że C. jest podmiotem nieistniejącym, o którym mowa w art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej jako "ustawa o VAT"), stwarzając jedynie formalne pozory istnienia, a paliwo, które skarżący zakupił pochodziło z niewiadomego źródła i w konsekwencji odmówił stronie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający ze spornych faktur. Zaskarżoną decyzją z 27 września 2011 r., Dyrektor Izby Skarbowej, utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00