Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 15 kwietnia 2011 r., sygn. I FSK 821/10
Prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje wówczas, gdy podatek naliczony związany jest z faktycznie dokonanymi czynnościami opodatkowanymi.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Izabela Najda - Ossowska, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 15 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Transport Spedycja Usługi P. Spółka Jawna P. P., J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 grudnia 2009 r., sygn. akt I SA/Po 881/09 w sprawie ze skargi Transport Spedycja Usługi P. Spółka jawna P. P., J. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 7 sierpnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące październik i listopad 2004 r. oraz grudzień 2005 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Transport Spedycja Usługi P. Spółka jawna P. P., J. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 2400 zł (słownie: dwa tysiące czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 grudnia 2009 r., sygn. akt I SA/Po 881/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę T. S. U. "P." Spółka Jawna P. P., J. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 7 sierpnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące październik i listopad 2004 r. oraz grudzień 2005 r.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. w oparciu o ustalenia dokonane w ramach postępowania kontrolnego w zakresie rozliczania przez powołaną Spółkę podatku od towarów i usług, zakwestionował odliczenie podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup oleju napędowego wystawionych przez firmę "M. H. H. P. P. - U. M., M. P." z siedzibą w G..
Organ I instancji ustalił, że M. P. prowadziła w okresie od 1 sierpnia 2004 r. do 15 listopada 2005 r. działalność gospodarczą pod w.w. firmą, jednak za 2004 r. nie złożyła zeznania podatkowego w Urzędzie Skarbowym w G. W toku zaś postępowania kontrolnego przeprowadzonego uprzednio przez inspektora kontroli skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Z. O. Z. w G. ustalono, że M. P. faktycznie nie prowadziła działalności gospodarczej, lecz jedynie "firmowała" rzeczywiście prowadzoną działalność przez S. W.. Z akt postępowania kontrolnego, w tym ze złożonych przez M. P. zeznań wynika, że nie podpisywała ona żadnych faktur zakupu i sprzedaży lub deklaracji podatkowych VAT-7, nigdy nie odbierała ani nie dostarczała kontrahentom faktur, nie zawierała też żadnych umów i nie posiadała wiedzy, gdzie mogło być kupowane paliwo. Ponadto oświadczyła ona w toku postępowania, iż nie ponosiła żadnych kosztów związanych z funkcjonowaniem firmy. S. W. nie informował jej o żadnych rozliczeniach firmy, poza wynagrodzeniem, które otrzymywała za firmowanie wskazanej działalności. Dokumenty związane z prowadzeniem firmy, tj. faktury zakupu i sprzedaży, sporządzał wyżej wymieniony, natomiast M. P. nie posiadała bieżących informacji na temat transakcji dokonywanych przez firmę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right