Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 kwietnia 2011 r., sygn. I FSK 654/10

Kolekcja obrazów i innych dzieł sztuki może być używana w zróżnicowany sposób. Nie tylko poprzez eksponowanie w siedzibie spółki, ale takze przechowywanie w magazynach spółki. Także oddanie w depozyt Muzeum Narodowemu nie będzie wyzbyciem się przez podatnika "używania" kolekcji. W odniesieniu do dzieł sztuki, zwłaszcza dużej wartości częstą formą ich dysponowania jest powierzanie wyspecjalizowanym jednostkom kultury, takim jak muzea, czy galerie sztuki [...]. Także przez "używanie" w znaczeniu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT należy rozumieć przechowywanie kolekcji dzieł sztuki w sejfie bankowym.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Izabela Najda-Ossowska, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 29 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 września 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 471/09 w sprawie ze skargi A. Sp. z o. o. [...] w K. na interpretację Ministra Finansów z dnia 10 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. Sp. z o. o. [...] w K. kwotę 120 zł (słownie: sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 września 2009 r., sygn. akt III SA/Gl 471/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił zaskarżoną przez A. "B" Sp. z o. o. E. - I. w likwidacji w K. interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 10 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu Sąd I instancji podał, że z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej z dnia 24 listopada 2008 r. wynika, iż Spółka jest właścicielem kolekcji obrazów i przedmiotów rzemiosła artystycznego, wycenionej na kwotę 4,8 mln zł, która została zakupiona w okresie marzec-lipiec 1991 r. i jest zaewidencjonowana w księgach rachunkowych Spółki na koncie - inwestycje długoterminowe. W sierpniu 1991 r. kolekcja została bezprawnie zabrana przez jednego z prezesów Spółki i po odzyskaniu została przekazana do przechowania Muzeum Narodowemu w Warszawie. Prawo własności kolekcji zostało potwierdzone wyrokami Sądu z dnia 8 października 1999 r., z dnia 21 stycznia 2002 r., z dnia 8 listopada 2005 r., z dnia 26 października 2006 r., a także z dnia 28 listopada 2007 r. w przedmiocie zwrotu dowodów rzeczowych. Obecnie Spółka planuje wydanie kolekcji Bankowi H.-K. S.A. tj. swojemu wierzycielowi w zamian za spłatę zadłużenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00